Founding of the Church

July 1, 1927

Land purchased at 300 Brookfield Avenue for $2000 from funds made possible by Avondale Baptist Church.

First Meeting

October 7, 1928

Organization of a Baptist Church discussed at a meeting held at Brainerd Methodist Church.

First Meeting

November 4th, 1928

Brainerd Baptist Church officially organized with 68 people joining.

Groundbreaking

November 17, 1928

Broke ground for basement of new church (now the Children’s Worship Area or the Underground)

New Building

April 17, 1929

Congregation moved from the tent in which they had been worshiping into the new building.

Church Report

October 16, 1929

The church reported 172 members, 155 in Sunday School, and an offering of $15,483.45

Sprague Passes Away

November 17, 1930

Rev. Claude Sprague, Brainerd’s first pastor, passed away

New Pastor

May 11, 1931

Rev. Roy A. Grimsley called as pastor and remained until May 1, 1936

New Pastor

June 24, 1937

Rev. B. Frank Collins assumed the pastorate and remained for the next 10 years

First service in new sanctuary

April 13, 1941

First service held in new sanctuary (now the school gym). Sanctuary was built from bricks from Market Street that had been washed by members of the congregation. Total cost of building was $45,000.

New pastor

October 15, 1950

Rev. Connie A. Dabney called as pastor. Under his leadership, the first issue of a church newsletter was published (1951); the first child care during a worship service was started (1952); the church services were broadcast on WDXB radio for $75 a week; new pastorium built; balcony added to sanctuary (1953); new educational building built (1956); 25% of the total church budget went to mission causes (1950) and in 1953 was increased to 35% and total membership was now 1,437.

Trinity chapel established

March 1, 1954

A mission church, Trinity Chapel, was established by the Brotherhood (a men’s organization of Brainerd Baptist) in the South Seminole area and was constituted on September 25, 1955 as South Seminole Baptist Church.

Frawley Road established

January 12, 1958

Frawley Road Baptist Church was established by the Brotherhood and became a Baptist Church in 1959

Brainerd Baptist Kindergarten

August 2, 1958

Brainerd Baptist Kindergarten was established with Mrs. Fonza Miller Barkley as director

New Pastor

April 20, 1959

Rev. J. Ralph McIntyre called to Brainerd

New Sanctuary Plans

November 3, 1963

Plans revealed for a new sanctuary; indebtedness on the education building was retired and the mortgage was burned

New Sanctuary

January 16, 1966

The first service in the new sanctuary is held.

TV Ministry begins

September 1, 1968

Brainerd’s worship service was the first in Chattanooga to be televised.

Brainerd Baptist School opens

September 1, 1974

Brainerd Baptist School opened with Charlotte Cain as principal and include 6 grades with 50 students

New Pastor

May 7, 1978

Dr. Winford L. Hendrix became pastor

New Pastor

March 8, 1987

Dr. Frank Crumpler called as pastor

New Educational Building

October 7, 1989

Ground broken for new Educational Building and chapel, which were dedicated on Dec 14, 1980

New Pastor

February 20, 1994

Rev. William C. Bond called as pastor

New Pastor

August 2, 1999

Dr. Darryl L. Craft began his ministry as pastor

Plans for new Building

April 3, 2003

Plans for future buildings on the property across Mayfair Avenue were presented to the church and were approved on May 4, 2003

BX Opens

June 4, 2006

Grand opening service for the new Brainerd Crossroads (BX)

New Pastor

October 5th, 2008

Rev. Robby Gallaty preached the morning worship service in view of a call to be Senior Pastor of Brainerd. At a called business meeting that evening, the church voted unanimously to call Rev. Gallaty as Senior Pastor

80th Anniversary

November 2, 2008

Brainerd’s 80th Anniversary Services, Harvest Day and Rev. Gallaty’s first service as Senior Pastor of Brainerd.